Srdce je zrádná děvka

20. března 2011 v 20:56 | Durcenwe |  Recenze
The Heart Is Deceitful Above All Things

aneb Když člověk dostane perverzní chuť na film s Marilynem MansonemŽánr: drama
Země původu: USA / Velká Británie / Francie / Japonsko (2004)
Délka: 94 min
Hrají:
Asia Argento
Lydia Lunch
Tom Sizemore
Jimmy Bennett
Marilyn Manson
Režie: Asia Argento

Jeho život byl drsný. Drogy a násilí - to bylo jeho dětství. I tak (nebo právě proto) se stal jedním z nejvýraznějších umělců své generace. Film vypráví příběh kultovního spisovatele J. T. Leroye. Hvězdné obsazení v čele s Peterem Fondou, Jeremy Rennerem, Asiou Argento a Marilyn Mansonem. (oficiální text distributora)

Stalo se to jednoho sobotního rána, kdy jsem se probudila se vzpomínkou na dva filmy: jedním byla parodie na zamilované komedie o pubertální dívce na okraji společnosti, z níž se nakonec stane královna plesu - k níž Marilyn Manson natočil videoklip Tainted love a druhým film s Macaulay Culkinem, kde si Culkin zahrál gaye závislého na drogách a nezůstával "sám doma", ale vymetal různé kluby ve velice zajímavých oblečcích, kde se objevil i Marilyn Manson jako vymaštěný transvestita. *raději nepřemýšlet, co D vede k takovým raním myšlenkám*
Dostala jsem tedy chuť se podívat na nějaký film s Mansonem. A můj pohled padl na film, který v sobě má to něco stejně perverzního, stejně zkaženého, a přece tolik jiného, než dříve zmíněné filmy.


"Srdce je nadevše zrádné a zoufale hříšné:
Kdo je muže znát?" Jeremiáš, 17:9

Jak tedy začít? *zamyslí se* Podle oficiálního textu distributora by to tedy mělo být podle příběhu nějakého spisovatele, o tom se přiznám, že vůbec nic nevím. *pokrčí rameny* A nebude se tedy příliš obtěžovat touhle myšlenkou...
Film začíná, když Jeremiáš, jak se chlapec, o kterém tento film vypráví jmenuje, se dostane zpět ke své matce, která je příliš mladá a příliš provokující - v reakci na svou přísnou katolickou výchovu -, než aby se mohla o své dítě starat. Chlapec zažije šok, protože předtím žil u pěstounů a je zde vidět, jak ony úřady skutečně mnohdy "nemyslí". Stejně jako v celém filmu se dá číst lhostejnost, kterou všichni mají k osudu chlapce.
Co jsem četla recenze, je filmu vyčítáno (toho skutečně hodně), že je špatně natočený, že by měl vzbuzovat lítost s chlapcem... Ale já si skutečně nemyslím, že by to byla chyba. Popravdě nelitovala jsem Jeremiáše ani v jediném okamžiku. Brala jsem to jako skutečnost, tak krutou, jaká skutečnost bývá. Proč by člověk měl plakat nad filmem, když stále je to pouze film a o skutečnosti nějakého týraného dítěte se ani nedozví (kolik z nich je týraných teď a o kterém z nich se dozvíme?).
Jeremiášova matka, přestože není dobrou matkou, na svého syna zapůsobí, podaří se jí ho zkrotit a udělat jej na ní závislým. A zde se objevuje chvíle na zamyšlení, zda je to pro: vztah matky a dítěte, a nebo pouze tím, jak lehce se dá ovlivňovat dětskou psychiku.
Sarah hledá pro svého syna otce - dalo by se tak snad pojmenovat její věčné střídání partneru. Koloběh sexu - o kterém by skutečně tak mladé dítě nemělo vědět, a vůbec jej ne zažívat -, prostituce, drog, alkoholu, týrání a lhostejnosti.
Avšak ani když se Jeremiáš na několik let dostane ke svému dědovi, nic se nezlepší. Jaký je rozdíl mezi výchovou neschopné matky a trýznivou kázní křesťanského fanatika? Každý určí, co je morálnější... ale co prospívá více dítěti?
Osobně mne film zaujal, protože má svých méně než sto minut a spoustu různých scén, kterou jsou cestou do pekla *nedávno se dívala na Imprint, tak proto ta "cesta do pekel"*. Jako většina - ne-li každý - Marilynův film není ani tento hodnocen vůbec kladně, nelíbí se, ale mně se líbí. Sice ho nikdy nebudu považovat za film, který by se stal mým oblíbeným, ale na různé scény z něho nezapomenu a nejspíše se i podívám více než-li jednou.
Možná je pravda, že je postaven na základech, které jsou v mnohých filmech ztvárněny lépe. Ovšem já jsem asi ty mnohé filmy neviděla, a přestože jsem dokázala předvídat, co se stane a byla jsem s tím smířená - bití, znásilnění (skutečně to může být ještě překvapivé?! *asi jsou vody, v nichž plave skutečně dekadentní*) - film se líbil a nelituji ani jedné minuty, co jsem u něj strávila.
Vždy píšu o svých oblíbených scénách a ani zde to nevynechám. Těžko se mi přesně popisuje, proč právě tyto, ale je to myslím proto, že jsem přesně pochopila myšlenky aktérů v nich vystupující. Není to prvoplánové zlo, spíše zlo, ke kterému jsou lidé donuceni okolnostmi.
První scénou, která mi utkvěla v paměti, je když - vcelku velice sympatický a od pohledu hodný - manžel Sarah je jí opuštěn a ona mu zanechá Jeremiáše. Stejný vlásky, stejná kůže, stejný dech... a ty vlastní výčitky, že přece tím vším chlapci nechtěl ublížit.
Druhou pak je scéna s Marilynem Mansonem, kdy jsi tam Marilyn zahrál téměř pedofila. Sice je to natočeno - aby nevznikla psychická újma malému herci Jeremiáše - se Sarah, ale je to o tom (a níže máte video, jak to vypadá), že Jeremiáš se převleče za svou matkou a Marilyna, který má rád "otco-dcerkovský" sex, svede.
Obě scény jsou sexuální *pokrčí rameny*, ovšem co si mezi tím vším jiného vybrat? Jsou nejvíce intenzivní, protože se dotýkají homosexuální pedofilie. A u té druhé dokonce působí i to, že se Jeremiáš převlékne do košilky a nalíčí se. *odmlčí se a neví, co k tomu více říct* Musím vyjádřit obdiv režisérce, protože přestože netahala chlapce do takové scény, tak já si ho tam pamatuji - ač to hrála žena, tak já s Marilynem vidím toho chlapce, když si to přehrávám v mysli. A je to přesně to, co se opakuje v různým shonen-ai a yaoi - přesně to, co mění dětskou psychiku.
Raději recenzi ukončím, protože se stává jen nesouvislým proudem myšlenek. Film je rozhodně zajímavý, ale tentokrát nenabádám k tomu, aby se na něj někdo díval. Skutečně nepřináší nic nového a jen utvrzuje staré myšlenky - kritiku světa, existenci té stinné stránky a realitu mnohokrát překroucenou přes listy povídek a knížek. Věřím, že kdybych ho ukázala například své spolusedící, tak by Jeremiáše litovala a připadalo by jí to vše nadmíru nechutné... ale já to tak necítím. Chtěla jsem film s Marilynem Mansonem a dostala jsem ho.

Trailer:A ona scéna s Marilynem:
Download: zde
Titulky: zde
 


Komentáře

1 Akiko | 20. března 2011 v 22:30 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, asi na to kouknu :)

2 Nocturna | Web | 25. března 2011 v 19:40 | Reagovat

Hneď ako som si prečítala túto recenziu, šla som tento film stiahnuť, lebo, priznám sa, som zaťažená na nechutnosti tohoto typu a navyše, fascinuje ma aj Marilyn Manson samotný. A som rada, že som to urobila. Nebol to skvelý film, nebol úžasný, ale viem, že si ho o pár mesiacov pozriem znovu. Ďakujem:)

3 Durcenwe | 25. března 2011 v 20:07 | Reagovat

[2]: Nocturna,
jsem ráda, že má recenze tě navnadila (alespoň nějaký mají smysl) ;). Není zač. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama